Një gjerman në krye të PPE – Shqip

by admin
Spread the love

Kongresi i Partisë Popullore Evropiane (EPP) ka zgjedhur Manfred Weber për kryetar të kësaj force, zhvilluar në Roterdam të Holandës, njoftoi PPE në faqen e saj të internetit.

Sipas deklaratës, Weber, i cili pasoi Donald Tusk në atë post, mori 447 vota nga 502.

Weber tha se është krenar që është zgjedhur president i partisë më të madhe politike në Evropë dhe që mund të ndjekë gjurmët e liderëve të EPP-së si Tusk.

“Ne jemi një gur për mbrojtjen e sigurisë dhe të ardhmen e Evropës,” tha Weber, një kristian demokrat gjerman, në një fjalim pas shpalljes së rezultateve.

Një anëtar i vjetër i Unionit Kristian Social bavarez (CSU) tha se EPP kishte nevojë për BE. Ai beson se në kohë krize ekonomike dhe lufte në kufijtë e Unionit, PPE, si parti kompromisi, ka zgjidhjet më të mira për problemet evropiane.

Ai kritikoi populistët e majtë dhe të djathtë për politikat e tyre të gabuara ndaj Rusisë.

“Në Gjermani, ne mund të shohim se zbutja është një qasje e keqe dhe kundërshtimi është i drejtë,” tha Weber.

Partia Popullore Evropiane është një grup politik i qendrës së djathtë, grupi parlamentar i të cilit është më i madhi në Parlamentin Evropian. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like