Një datë për sulmi rus, reagim nga presidenti ukrainas – Shqip

by admin
Spread the love

Ndërsa lista e vendeve që u bëjnë thirrje qytetarëve të tyre të largohen menjëherë nga Ukraina rritet, sepse Rusia mund ta sulmojë atë në çdo moment, Presidenti i Ukrainës kundërshtoi përhapjen e panikut të shtunën, sepse kjo vetëm ndihmon armikun.

Paralajmërimet e SHBA për sulmin e menjëhershëm të Rusisë ndaj Ukrainës “shkaktojnë panik dhe nuk i ndihmojnë” ukrainasit, tha Volodymyr Zelensky të shtunën, siç raportohet nga agjencia Interfax-Ukraine.

“Tani për tani, paniku është miku më i mirë i armiqve tanë. Dhe të gjitha ato informacione (për sulmin) vetëm shkaktojnë panik dhe nuk ndihmojnë”, tha Zelensky.

Ka shumë njoftime që “njoftojnë një luftë të thellë, totale të Rusisë”, tha ai. “Nëse keni ndonjë informacion shtesë rreth pushtimit që është 100 për qind i sigurt, ndajeni atë me ne”, tha Zelensky.

“Ne e kuptojmë se rreziqet ekzistojnë, ato janë aty,” tha ai, por tha se Kievi insiston në diplomaci.

 “Çdo ditë ne punojmë në planin diplomatik, flasim me autoritetet e vendeve të ndryshme, me liderët e tyre në nivele të ndryshme. Dhe kjo është arsyeja pse ne mendojmë se rruga diplomatike është e vetmja që mund të çojë në de-përshkallëzim”, tha presidenti ukrainas të shtunën.

Shtetet e Bashkuara pretendojnë se Rusia ka dislokuar mjaft trupa përgjatë kufirit me Ukrainën dhe se mund të fillojë ofensivën në kohën e vet, të cilën Moska e refuzon si propagandë amerikane me qëllim provokimi. /tesheshi.com/

 

Lexo lajme interesante

You may also like