Nis turi i 80-të çiklistik, mbi 100 çiklistë në garë për 900 km në disa qytete

by admin
Spread the love

Ka startuar Turi i 80-të i Xhiros së Shqipërisë në Çiklizëm.

Gjithçka nisi nga një prezantim i skuadrave në Sheshin Italia në kryeqytet ku morën pjesë drejtuesit e FSHÇ, të Bashkisë Tiranë por edhe presidenti i komitetit olimpik së bashku me ministren e rinisë të cilët së bashku i uruan mirëseardhjen të gjithë pjesëmarrësve mbi 100 çiklistë nga rreth 15 skuadra të ndryshme përfaqësuese por edhe klube nga Evropa.

Kapiteni i ekipit shqiptarë siç ishte parashikuar ishte Ylber Sefa i cili pas një polemike me federatën përfundimisht mori pjesë në këtë garë nën ngjyrat kuqezi.

Ndërkohë shqiptarët në këtë garë të rëndësishme për grumbullim pikërisht edhe për olimpiadën e vitit të ardhshëm Paris 2024, përfaqësoheshin nga tre shtete të ndryshme, veç Shqipërisë dhe Kosovës, përfaqësues I shqiptarëve gjendej edhe një shqiptar I Maqedonisë së Veriut I cili merr pjesë në ngjyrat e vendit fqinj.

Kjo etapë e parë që startoi nga Sheshi Italia do të mbërrijë deri në majën e Kërrabës, e më pas Xhiro do të vazhdojë në drejtim të Elbasanit, Vlorës, Përmetit për t’u mbyllur në fund të javës në Fier pas kompletimit të rreth 900 km.


Top Channel

You may also like