Nigeria – finalist i parë i Kupës së Kombeve të Afrikës

by admin
Spread the love

Nigeria ka shënuar fitore të madhe me penallti me rezultat 4:2 ndaj Afrikës së Jugut, në ndeshjen e gjysmëfinales së Kupës së Kombeve të Afrikës.

Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi baras (1:1) dhe pas vazhdimeve me të njëjtin rezultat dhe penalltitë përcaktuan fituesin. 

Futbollisti Troost-Ekong në minutën e 67-të u tregua i saktë nga penalltia dhe 1:0 për Nigerinë.

Gjithçka dukej e qartë në minutën e 85-të, Osimhen shënoi për 2:0 por anulohet golit i tij për shkak të një faullit pas shikimit të VAR-it.

Në çastet e fundi, në minutën e 90-të, Mokoena nga penalltia ka barazuar rezultatin 1:1 dhe e çoi ndeshjen në vazhdime dy herë nga 15 minuta.  

Nigeria ngadhënjeu me penallti.

Për Nigerinë shënuan nga penalltitë: Moffi, Omeruo, Troost-Ekong, Iheanacho e dështoi Aina dhe për Afrikën e Jugut realizuan Mayambela, Mvala e dështuan Mokoena e Makgopa.

Nigeria është finalist i parë i Kupës së Kombeve të Afrikës

Ndeshja është zhvilluar në stadiumin “Stade de la Paix” në Bouakë.

Nigeria e pret në finale fituesin e ndeshjes së sotme (21.00) mes Bregut të Fildishtë dhe Republikës Demokratike të Kongos.

You may also like