Nëse i keni këto “gjysmëhëna” të bardha në thonjtë tuaj, atëherë duhet ta lexoni patjetër këtë

by admin
Spread the love

A keni parë ndonjëherë gishtat dhe keni pyetur veten se cili është kuptimi i gjysmëhënës së vogël në zonën e thonjve tuaj?

Epo, ne kemi përgjigjen për ju! Është me të vërtetë një pjesë shumë e rëndësishme e strukturës së thonjve tuaj që duhet trajtuar me kujdes të veçantë.

Zona e bardhë rreth rrënjës së thonjve tuaj, e njohur si lunula (latinisht “hëna”), është përgjegjëse për mbrojtjen e enëve të gjakut nën shtresën e pestë të lëkurës tuaj.

Është shumë e rëndësishme që të mos dëmtoni lunulën tuaj në asnjë mënyrë, përndryshe i gjithë thoi juaj mund të deformohet.

Gjithashtu, zbulimet e reja në mjekësinë alternative kanë zbuluar se lunula juaj mund të jetë në gjendje të zbulojë disa aspekte të shëndetit tuaj të përgjithshëm.

Në mjekësinë tradicionale kineze, lunula mund të zbulojë shumë për gjendjen tuaj aktuale të shëndetit. Për shembull, nëse ka një njollë të kuqe në lunulën tuaj, është e mundur që të keni ndonjë sëmundje kardiovaskulare.

Nëse lunula juaj pothuajse nuk ekziston, mendohet të jetë një shenjë e mundshme e anemisë dhe diabetit. Megjithatë, një metabolizëm i ngadaltë, së bashku me sasi të mëdha të toksinave në trupin tuaj, mund të jetë gjithashtu shkaku i tkurrjes së lunulës.

Një person i shëndetshëm ka nga 8 deri në 10 lunula, kryesisht ngjyrë të bardhë. Përveç kësaj, nëse gishtat e mëdhenj janë gishtat e vetëm me lunula, ka të ngjarë të keni energji të ulët fizike dhe të sëmureni më shpesh.

Keni thonjtë e brishtë apo nuk flini mirë? Nëse po, provoni këtë recetë të bërë në shtëpi dhe do të ndiheni si një person tjetër!

Këto gjëndra veshkave janë të një rëndësie të madhe për të gjithë trupin, dhe janë gjëndra endokrine të vendosura në pjesët e sipërme të veshkave. Problemet me këto gjëndra ndikojnë në shëndetin e gjumit, thonjve dhe flokëve.

Gjëndrat mbiveshkore lëshojnë shumë hormone, si steroidet dhe adrenalinën. Këto hormone rrisin imunitetin, përmirësojnë ritmin metabolik dhe rregullojnë presionin e gjakut. Këto hormone ndihmojnë trupin të menaxhojë stresin dhe të çlirojë problemet, duke çuar në shumë probleme shëndetësore.

Lajme interesante

You may also like