Ndihmësi i lartë i Zelenskyt bën sërish thirrje për avionë luftarakë modernë

by admin
Spread the love

Kreu i zyrës së presidentit ukrainas, Andriy Yermak, ka përsëritur thirrjet për avionë luftarakë më të rinj.

Ai tha se Ukraina ka nevojë për “aviacion modern dhe mbrojtje kundër raketave”, ndërsa shtoi se një modernizim i mbrojtjes ajrore të Kievit ishte i nevojshëm për të parandaluar sulmet ruse duke përdorur bomba ajrore të drejtuara.

Sipas Sky News zyrtari shtoi se armët po përdoreshin për të vrarë civilë ukrainas.

Ukraina ka kërkuar prej kohësh që avionët luftarakë perëndimorë të forcojnë forcat e saj ndërsa planifikon një kundërofensivë, por thirrjet janë pritur me hezitim deri më tani.


Top Channel

You may also like