Ndeshje e çmendur! Tjetër gol, Gana tremb Portugalinë

by admin
Spread the love

Uruguai-Koreja e Jugut përfundoi në barazim pa gola, ndërkohë që tani është radha e duelit tjetër të grupit H në Kupën e Botës Katar 2022. Portugalia e Cristiano Ronaldos sfidon Ganën në “Stadium 974”, stadium me kapacitet 44,089 tifozë.

Fernando Santos i ka besuar repartin e sulmit CR7, Joao Felix dhe Otavios, 27-vjeçarit të Portos, ndërkohë që Rafael Leao e fillon takimin nga stoli. Ronaldo synon ta nisë me gol dhe fitore Botërorin e pestë në karrierë.

“Yjet e Zinj” të Ganës, të cilët nuk ishin pjesë e Rusi 2018, zbresin në fushë me skemën 5-4-1. Maja e sulmit i është besuar Inaki Williams, goleadorit të Athletic Bilbaos, i cili në Katar do të luajë Botërorin e parë në karrierë.

Kupa e Botës
Katar 2022
Grupi H

PORTUGALI-GANË 1-0 (Ronaldo (pen) 65′)

Kronika e ndeshjes:

89′ Rihapet ndeshja. Gana shënon golin e dytë me anë të Osman Bukari, i cili erdhi nga pankina. 

73′ Barazon Gana. Andre Ayew merr një asist nga Mohammed Kudus dhe dërgon në ekstazë tifozët ganezë.

65′ Portugalia në avantazh. Cristiano Ronaldo gjuan saktë dhe nis festën me shokët e ekipit.

62′ Penallti për Portugalinë pas rrëzimit të Cristiano Ronaldos në zonë. Arbitri amerikan e cilëson faull shtyrjen e Mohammed Salisu.

55′ Cristiano Ronaldo nuk shfrytëzon një mundësi të mirë, Gana niset në kundërsulm. Inkursion fantastik i Mohammed Kudus, gjuajtja e 22-vjeçarit të Ajaxit përfundon ngjitur me shtyllën.

36′ Otavio gjuan, por nuk ka forcë dhe është qendrore. Ati-Zigi pret pa probleme goditjen e lojtarit të Portos.

31′ Cristiano Ronaldo shënon, por arbitri kishte vërshëllyer më parë për një faull ndaj mbrojtësit Alexander Djiku. Nuk vlejnë protestat e lojtarëve portugezë.

10′ Portugalia rikuperon një top në mesfushë, Fernandes nis bukur Ronaldon, i cili nuk e merr siç duhet topin dhe bllokohet nga dalja e portierit Lawrence Ati-Zigi.

FORMACIONI ZYRTAR


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like