Ndalohet sërish Djokovic/ Kampioni i tenisit pret seancën e deportimin nga Australia

by admin
Spread the love

Është kthyer në një çështje shtetërore për Australinë pjesëmarrja e Novak Djokovic në Australian Open. E gjithë si pasojë e faktit se tenisti serb nuk është vaksinuar, ndërsa shteti australian në këtë pikë ka rregulla të forta për të evituar përhapjen e COVID-19.

Të hënën e shkuar, pasi ishte ndaluar më parë, 34-vjeçari në një seancë gjyqësore mori OK për të vazhduar qëndrimin në Australi dhe për të marrë pjesë në turneun prestigjioz. Mirëpo, së fundmi është Ministri i Integrimit, Alex Hawke, i cili ka vendosur të ushtrojë fuqinë e pozicionit të tij dhe të marrë vendimin për të anuluar vizën e Noles me arsyetimin se ai është një rrezik për shëndetin publik duke përmbysur të gjithë situatën.

Ndërkohë avokatët e serbit janë përgatitur menjëherë për të apeluar këtë vendim të Ministrit dhe mbetet për t’u parë nëse kërkesa e tyre do të ketë sukses, teksa nëse apeli rrëzon kërkesën e avokatëve të Djokovic, atëherë tenisti numër një i botës do të duhej të largohej menjëherë nga Australia. Nga ana tjtër edhe koha nuk është në favor të Djokovic pasi turneu fillon më datë 17 janar.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like