NATO, trupa në Bullgari dhe Rumani – Shqip

by admin
Spread the love

Një gjeneral i NATO-s ka sugjeruar që organizata të krijojë një prani ushtarake në Bullgari dhe Rumani, në mes të një grumbullimi të forcave ruse pranë kufirit me Ukrainën, raportoi e përjavshmja gjermane Der Spiegel.

Arritja e propozimit të Komandantit Suprem të Aleatëve për Evropën, Todd Wolters, do të nënkuptonte zgjerimin e pranisë aktuale të Aleancës në Estoni, Letoni, Lituani dhe Poloni.

Der Spiegel nuk e citoi drejtpërdrejt Woltersin, por tha se ai kishte “informacion” se ai kishte “kërkuar përforcime për trupat kufitare lindore të NATO-s” gjatë një video-konference me zyrtarët ushtarakë të “Vendeve Partnere”.

Plani do të “shtrijë praninë e NATO-s (në Rumani dhe Bullgari)” në një mision të quajtur Prezenca e Frontit të Forcuar, shkroi Spiegel.

NATO nuk pranoi të komentojë raportin e Spiegel.

Zgjerimi i pranisë së Aleancës në Bullgari dhe Rumani është diçka për të cilën kanë kërkuar të dyja vendet.

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Jens Stoltenberg tha të premten se NATO do të “vlerësojë vazhdimisht nevojën për të rregulluar më tej qasjen, praninë e saj, gjithashtu në pjesën juglindore të rajonit, sepse” ne duhet të sigurohemi se mund të mbrojmë dhe mbrojmë gjithmonë aleatët nga çdo kërcënim.

Akumulimi i forcave të armatosura të Rusisë pranë Ukrainës ka rritur tensionet midis Moskës dhe NATO-s, e cila i ka kërkuar Rusisë të mos sulmojë ish-republikën sovjetike.

Rusia mohon pretendimet se po përgatit një pushtim, por thotë se po i përgjigjet asaj që e konsideron një kërcënim për sigurinë e saj, duke përmendur marrëdhëniet gjithnjë e më të ngushta midis Ukrainës dhe NATO-s dhe aspiratat e saj për t’u bashkuar me Aleancën.

Moska njoftoi të premten se kërkon një garanci ligjore të vlefshme nga NATO se do të heqë dorë nga çdo aktivitet ushtarak në Evropën Lindore dhe Ukrainë. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like