NATO “i ngushton lakun” Rusisë, aleanca gati të zgjerohet me fqinjin lindor të Moskës

by admin
Spread the love

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i dha fund disa muaj vonesa të ngarkuara diplomatikisht të premten dhe i kërkoi parlamentit që të mbështesë propozimin e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n.

Të njëjtin vendim pritet të marrë parlamenti i Hungarisë, që ka caktuar seancën e ratifikimit në 27 mars. Kjo do të thotë se aleanca e mbrojtjes e udhëhequr nga SHBA ka të ngjarë të rritet në 31 vende brenda pak muajsh.

Zgjerimi i NATO-s në një vend me një kufi prej 1,340 kilometrash (830 milje) me Rusinë do të dyfishojë gjatësinë e kufirit aktual të bllokut me armikun e tij të kohës së Luftës së Ftohtë.

Por ajo gjithashtu shkatërron shpresat afatshkurtra të Suedisë, një tjetër aspirante për NATO-n, një fuqi nordike, mosmarrëveshjet e shumta të së cilës me Turqinë përfundimisht e kanë fundosur përpjekjen e saj për t’u bashkuar me bllokun përpara një samiti të aleancës në korrik.

Helsinki dhe Stokholmi i dhanë fund dekadave të mos-angazhimit ushtarak dhe vendosën t’i bashkohen aleancës më të fuqishme të mbrojtjes në botë pas pushtimit rus të Ukrainës.

Aplikimet e tyre u pranuan në samitin e qershorit të NATO-s, i cili sinjalizoi dëshirën e botës perëndimore për t’i bërë ballë Rusisë përballë konfliktit më të rëndë të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.


Top Channel

You may also like