“Native Planet”: Zbuloni Butrintin, një udhëtim i përjetshëm në qytetin e lashtë të Shqipërisë

by admin
Spread the love

TIRANË, 30 dhjetor /ATSH/ Vizitoni qytetin antik magjepsës të Butrintit, i vendosur në pjesën jugore të Shqipërisë, shkruan shkruan Amrit Mahajan në një artikull të botuar në “Native Planet”.

Ky vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s ofron një vështrim unik në të kaluarën, me rrënojat e tij të ruajtura mirë dhe monumentet historike që datojnë 2500 vjet më parë.

Për adhuruesit e udhëtimeve që kërkojnë të zbulojnë thesaret e epokave të shkuara, Butrinti ofron një mundësi të pashembullt për të përjetuar shtresat e historisë të rrënjosura brenda kufijve të tij.

Nga periudha helenistike deri në atë otomane, çdo cep i Butrintit tregon një histori që adhuruesit e historisë dhe turistët e rastësishëm do të magjepsen.

Joshja e përjetshme e peizazhit historik të Butrintit

Amfiteatri antik i qytetit, i cili dikur bënte jehonë me zërat e aktorëve dhe spektatorëve, qëndron si një dëshmi e rëndësisë kulturore të Butrintit në botën klasike.

Duke ecur nëpër mbetjet e kësaj mrekullie arkitekturore, pothuajse mund të dëgjohen brohoritjet e zbehta të një publiku të shekujve më parë.

Aty pranë, Porta ikonë e Luanit shërben si një hyrje madhështore, duke i ftuar udhëtarët të eksplorojnë sekretet që gjenden brenda.

Rrënojat e tempullit, me kolonat e tyre korintike, ofrojnë gjithashtu një mjedis piktoresk për të kuptuar zakonet fetare të banorëve të lashtë.

Zbulimi i Butrintit në kohë

Butrinti është më shumë se një koleksion i thjeshtë rrënojash, është një kronikë qytetërimesh.

Vendndodhja e tij strategjike tërhoqi fuqi të ndryshme, duke përfshirë grekët, romakët, bizantinët dhe venecianët, duke lënë gjurmët e tyre të veçanta në peizazhin e qytetit.

Banjat publike, të zbukuruara me mozaikë të ndërlikuar, pasqyrojnë begatinë e epokës romake, ndërsa kështjella veneciane në buzë të vendit tregon teknikat e fortifikimit të periudhës mesjetare.

Këto mbetje nuk janë vetëm gurë dhe llaç, ato janë gjurmët e perandorëve dhe ushtarëve, artistëve dhe njerëzve të thjeshtë, të gjitha të thurura në pëlhurën e së kaluarës së shquar të Butrintit.

Lidhja me natyrën mes rrënojave antike

Përveç rëndësisë së tij historike, Butrinti ndodhet në një mjedis natyror që magjeps vizitorët.

Parku përreth është një parajsë e biodiversitetit, me një shumëllojshmëri të florës dhe faunës që lulëzon në ligatinat.

Ujërat e qeta të liqenit të Butrintit dhe kanali i Vivarit ofrojnë një sfond të qetë për gurët e lashtë, duke krijuar një ndërthurje harmonike të natyrës dhe historisë.

Ky mjedis paqësor lejon reflektimin mbi kalimin e kohës dhe bukurinë e qëndrueshme të përpjekjeve njerëzore në mes të botës natyrore.

Të vizitosh Butrintin është më shumë se një udhëtim, është një udhëtim prapa në kohë.

Qyteti ofron një lidhje të thellë me botën antike, ku çdo hap zbulon një shtresë tjetër të historisë.

Është një vend ku përrallat e së shkuarës janë skalitur në gur dhe pëshpëriten nga erërat.

Pavarësisht nëse jeni një adhurues i historisë apo i bukurisë natyrore, Butrinti iu premton zbulimin dhe mrekullinë.

Ndërsa largoheni nga qyteti antik, kujtimet e Butrintit do të mbeten, duke ju ftuar të ktheheni në përqafimin e tij mistik, herë pas here. //a.i/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like