MUZIKË – Shakira pranon mashtrimin fiskal prej 14,5 milionë eurosh

by admin
Spread the love

MADRID, 20 nëntor /ATSH-DPA/ – Superylli kolumbian i muzikës pop, Shakira ka arritur një marrëveshje me prokurorët spanjollë për të shmangur dënimin në burg për evazion fiskal.

Pas javë të tëra negociatash, këngëtarja bëri një marrëveshje me akuzuesit që parashikon një gjobë prej shtatë milionë eurosh.

Ikona botërore e popit, e njohur për hitet si “Waka Waka” dhe “Hips Don’t Lie”, u shfaq sot para gjykatës së qarkut në Barcelonë, në atë që supozohej të ishte gjyqi i parë 12-ditor.

Pasi mbrojti për një kohë të gjatë pafajësinë e saj, ajo pranoi para gjykatësit se kishte mashtruar autoritetet spanjolle tatimore me një vlerë totale prej 14,5 milionë eurosh (15,8 milionë dollarë) midis 2012 dhe 2014.

Më herët, muzikantja deklaroi se ishte banore e Bahamas midis 2012 dhe 2014.

Ajo tha se kishte bërë vetëm vizita te partneri i saj i atëhershëm, ylli i futbollit Gerard Piqué, në Spanjë. Çifti, i cili ka dy fëmijë, aktualisht është ndarë./ /a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like