MOSKË – Putin: I gatshëm për negociata të nivelit të lartë me Ukrainën

by admin
Spread the love

MOSKË, 25 shkurt /ATSH-ANSA/ – Rusia është e gatshme të zhvillojë negociata të nivelit të lartë me Ukrainën, deklaroi presidenti rus Vladimir Putin gjatë në bisede telefonike me homologun e tij kinez Xi Jinping lidhur me situatën në Ukrainë.

Putini prezantoi gjerësinë dhe gjatësinë gjeografike historike të çështjes dhe situatën dhe pozicionin e operacioneve speciale ushtarake ruse në pjesën lindore të vendit.

“SHBA-ja dhe NATO-ja kanë injoruar prej kohësh shqetësimet e arsyeshme të sigurisë të Rusisë, kanë refuzuar vazhdimisht angazhimet e tyre dhe kanë vazhduar të avancojnë me vendosjen e trupave ushtarake drejt Lindjes”, tha ai.

Nga ana e tij, Xi tha se situata në Ukrainë kishte ndryshuar në mënyrë dramatike, duke shkaktuar një reagim të fortë ndërkombëtar.

“Ne duhet të braktisim mentalitetin e Luftës së Ftohtë dhe të respektojmë shqetësimet legjitime të sigurisë të të gjitha vendeve”, tha ai.

Gjithashtu, Xi bëri thirrje për një mekanizëm sigurie më të balancuar, më efektiv dhe të qëndrueshëm për Evropën.

Ai shprehu mbështetjen e tij për Rusinë dhe Ukrainën për zgjidhjen e krizës përmes dialogut

Lexo lajme interesante

You may also like