momenti tragjik në hyrje të një shpelle – Shqip

by admin
Spread the love

Një turist i identifikuar nga mediat lokale si një brazilian vdiq pranë qytetit jugor të Argjentinës, Ushuaia, pasi u godit nga një copë akulli që u shkëput nga maja e një shpelle Patagoniane, tha policia lokale të enjten.

Aksidenti ndodhi në një zonë të kufizuar pasditen e së mërkurës në Cueva de Jimbo, një zonë me akullnaja brenda Parkut Kombëtar Tierra del Fuego, që ndodhet në periferi të Ushuaia, 3070 kilometra në jug të Buenos Aires.

Ushuaia pretendohet të jetë qyteti më jugor në botë (së bashku me kilianin fqinj Puerto Williams).

Një grup prej shtatë turistësh iu afruan shpellës, njëri prej të cilëve filmoi momentin tronditës kur një copë akulli u shkëput dhe ra mbi një person. Në video dëgjohet ulërima.

Zyrtari i policisë Cristian Armani i tha Reuters se viktima nuk kishte dokumente personale me vete.

Ai po udhëtonte vetëm me qenin e tij në një shtëpi të lëvizshme dhe nuk kishte lidhje me turistët e tjerë të cilët vendosën të ndiqnin rrugën e shënuar me shenja rreziku pa hyrje.

“Hyrja është e ndaluar sepse akulli dhe gurët mund të bien nga çatia e shpellës”, tha Armani.

“Cueva de Jimbo ndodhet në bazën e një akullnaje, e formuar natyrshëm nga shkëmbi dhe akulli dhe e gërryer nga era dhe temperaturat e shkrirjes”, detajoi ai. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like