momenti kur kryebashkiaku i Firences bën “aktin e tërbuar” – Shqip

by admin
Spread the love

Është bërë virale në mediat italiane dhe jo vetëm kryebashkiaku i Firences, i cili gjatë një interviste të fundit në Piazza della Signoria pa papritur një aktivist që tentonte të vandalizonte Palazzo Veçhio-n historik me bojë portokalli dhe vrapoi vetë për ta ndaluar.

Pamjet me ndërhyrjen veçanërisht… dinamike të Dario Nardella-s, i cili është kryebashkiak i qytetit të bukur italian që nga viti 2014, bënë xhiron e internetit, duke shkaktuar komente kryesisht të lavdërueshme për politikanin 47-vjeçar.

Nardella shihet në videot përkatëse duke ndërprerë intervistën e tij, duke vrapuar furishëm drejt aktivistit, më pas duke e goditur me grusht dhe duke e shtyrë, duke e pyetur “çfarë po bën [email protected]@”.

Kryebashkiaku i Firences e detyron aktivistin të ulë spërkatësin e bojës, të cilin e kishte përdorur më parë në muret e “Palà Palazzo”-s madhështore, ku ndodhet bashkia e qytetit. Vlen të përmendet se ky pallat-kështjellë romane i shekullit të 13-të është ndër më mbresëlënësit në provincën e Toskanës dhe konsiderohet si një nga atraksionet më të rëndësishme në Firence.

Nardella më vonë u ngjit në një skelë dhe u bashkua në punën e heqjes së bojës me një rondele me presion të lartë, duke murmuritur “barbarë… të paqytetëruar…”, sipas fjalëve të cituara nga Repubblica.

 

Fotot e kryebashkiakut të zemëruar me një xhaketë lëkure dhe syze përpara murit të pikturuar të Palazzo Veçhio-s frymëzuan meme të shumta në mediat italiane. Njëra prej tyre tregoi Nardellën duke u përpjekur të drejtonte Kullën e Anuar të Piza-s, ndërsa të tjerët e portretizonin atë si një superhero ose… një statujë e lashtë.

Dy aktivistët e përfshirë në vandalizmin e ndërtesës historike, që besohet se janë të lidhur me organizatën Ultima Generazione, u arrestuan menjëherë pas “protestës” së tyre. /tesheshi.com/

You may also like