Mjeku britanik tregon dy ushqimet që duhet të konsumojmë çdo ditë, do befasoheni!

by admin
Spread the love

Xhenxhefili, shafrani i Indisë, majdanozi, manaferrat, bimë të ndryshme, pothuajse shumë ekzotike promovohen shpesh për shkak të vetive të shumta medicinale, por për imunitet të fortë mjafton të ndaleni në dyqan dhe të merrni vetëm dy. Këto janë bishtajore dhe banane. Ky është ushqimi i rekomanduar nga mjeku britanik Chris Steele, i cili ka më shumë se dy dekada që jep këshilla mjekësore.

Dr. Steel kujton se rreth 70 për qind e imunitetit tonë është në “zorrët”, bakteret e të cilave përbëjnë “mikrobiotën” specifike. Ndikon në procese të shumta fiziologjike, duke përfshirë tretjen, por edhe në veprimet mbrojtëse ndaj viruseve dhe baktereve.

Për të ushqyer siç duhet “bakteret e mira” dhe për të siguruar mbijetesën e tyre, është e nevojshme të hani ushqim me fibra të mjaftueshme çdo ditë. Nuk keni nevojë të bëni menu të komplikuara, mjafton të kombinoni dy ushqimet e listuara dhe t’i rrotulloni në tryezën tuaj ditë pas dite. Pra, nëse nuk keni pasur për drekë fasule apo ndonjë bishtajore, sigurohuni që të hani një banane dhe anasjelltas.

Ju do të rrisni numrin e baktereve “të mira” në stomak nëse pini kos, e gjithashtu lakra është një ushqim i shkëlqyer, veçanërisht i fermentuar, i thartë. Dr Steele kujton se edhe vitamina D, kaq e rëndësishme për imunitetin, nuk mund të përdoret siç duhet nëse mikrobiota e zorrëve është e shqetësuar, ndaj korrigjoni menjëherë dietën tuaj dhe fokusohuni te fasulet dhe bananet.

You may also like