Miratohen rregulla të reja në Britani për COVID-19, ja çfarë do t’iu kërkohet tifozëve për të hyrë në stadium

by admin
Spread the love

Tifozëve do t’u kërkohet të tregojnë prova të vaksinimit të dyfishtë kundër Covid-19 ose një test negativ për të ndjekur ngjarje sportive me turma prej më shumë se 10,000 njerëz pasi deputetët miratuan planet e qeverisë. 

Propozimet ishin pjesë e ‘planit B’ të qeverisë për të trajtuar rritjen e rasteve të Covid-19 të shkaktuar nga varianti Omicron dhe u votuan në fuqi në ‘Dhomën e Komunave’ të martën në mbrëmje me një shumicë prej 243.

‘Sky Sports News’ kupton se klubet e Premier Ligës – frekuentimi mesatar i të cilave tejkalon 10,000 – janë përgatitur për këtë eventualitet.

Disa nga 20 skuadrat e ligës kryesore – përfshirë Chelsea, Tottenham dhe Brighton – i kanë bërë tashmë të detyrueshme testet e Covid për tifozët që ndjekin ndeshjet e tyre në shtëpi në fillim të këtij sezoni.

Sipas rregullave të reja, tifozëve që nuk janë në gjendje të vërtetojnë se janë të vaksinuar dyfish ose kanë prodhuar një test negativ brenda 48 orëve nga eventi, do t’u ndalohet hyrja.

Sidoqoftë, pasi stadiumet e të gjitha klubeve profesionale në Angli, Skoci dhe Uells klasifikohen si vende në natyrë, mbështetësve nuk u kërkohet ende të mbajnë maska ​​në vendet e tyre.

Rritjet kombëtare të rasteve me Covid kanë pasur ndikim në Premier Ligë, e cila miratoi kërkesën e Manchester United për të shtyrë ndeshjen e tyre në Brentford të martën mbrëma.

United u detyrua të mbyllte operacionet e ekipit të parë në kompleksin e tyre stërvitor Carrington pasi regjistroi një “numër të vogël” rezultatesh pozitive pas fitores 1-0 të së shtunës në Norwich.

Tottenham gjithashtu i ka shtyrë ndeshjet kundër Brighton dhe Rennes këtë muaj, ndërsa Premier Liga njoftoi 42 raste të reja Covid midis lojtarëve të ekipit të parë dhe stafit midis të hënës, 6 dhjetor dhe të dielës, 12 dhjetor – numri më i lartë javor që nga bërja publike e shifrave.

Sipas agjencisë së lajmeve PA, lojtarët dhe stafi i Premier Ligës tani do të duhet të bëjnë një test sa herë që duan të hyjnë në terrenin stërvitor të klubit të tyre.

Individëve do t’u kërkohet të bëjnë një test jashtë objektit, ndërkohë që po prezantohet edhe testimi PCR dy herë në javë.

Vendimi për rritjen e testimit u mor në një mbledhje të aksionerëve të klubeve të martën dhe do të ulet së bashku me masat ekzistuese të urgjencës rreth mbulesave të fytyrës, duke kufizuar kohën në dhomën e trajtimit dhe duke respektuar distancimin social, të cilat u rifutën javën e kaluar.

Lexo lajme interesante

You may also like