Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit: Tensionet ushtarake me Kinën më të këqijat në 40 vjet

by admin
Spread the love

Tensionet e Tajvanit me Kinën janë në më të këqijat e tyre në 40 vjet, tha ministri i Mbrojtjes i Tajvanit, duke paralajmëruar për rrezikun e një sulmi aksidental mes të dyjave.

Komentet e Chiu Kuo-cheng erdhën pasi Kina dërgoi një “numër rekord” avionësh ushtarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit për katër ditë rresht.

Tajvani e konsideron veten një shtet sovran, ndërkaq Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Zona e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, të cilën ajo e monitoron për kërcënime, shtrihet në një zonë që mbulon ngushticën e Tajvanit dhe një zonë të madhe të kontinentit kinez. Ata i konsiderojnë avionët që kalojnë një linjë jozyrtare midis Kinës dhe Tajvanit, si një inkursion.

Chiu paralajmëroi gjithashtu se Kina do të ishte e aftë të bënte një pushtim në shkallë të plotë të ishullit deri në vitin 2025.

Lajme interesante

You may also like