Ministri i Brendshëm rus i sanksionuar viziton Arabinë Saudite disa ditë pas Zelenskyt

by admin
Spread the love

Një zyrtar i lartë rus i sanksionuar në Perëndim ka vizituar Arabinë Saudite dhe ka zhvilluar bisedime me homologun e tij në mbretëri, disa ditë pasi Volodymyr Zelensky iu drejtua me një fjalim gjatë një samiti të Ligës Arabe në qytetin port të Detit të Kuq, Jeddah.

Vizita e ministrit të Brendshëm, Vladimir Kolokoltsev nënvizon se si mbretëria dhe shtetet arabe të Gjirit, tradicionalisht klientë të sigurisë së SHBA-së, kanë ruajtur marrëdhëniet e tyre me Moskën në mes të luftës në Ukrainë.

Agjencia shtetërore e shtypit saudit tha se Kolokoltsev u takua me ministrin e brendshëm saudit Princ Abdulaziz bin Saud.

“Gjatë takimit ata diskutuan për mënyrat për të përmirësuar shtigjet e bashkëpunimit të sigurisë midis ministrive të brendshme të të dy vendeve, si dhe një sërë çështjesh me interes të përbashkët”– thuhet në raport, pa dhënë informacione të mëtejshme.


Top Channel

You may also like