Miliona nga klandestinët! Si po pasurohen grupet kriminale nga trafiku i emigrantëve drejt Anglisë

by admin
Spread the love

Grupet kriminale që merren me trafikimin e klandestinëve me gomone në La Mansh, fitojnë 1,6 milionë strëlina në ditë. Sipas burimeve mediatike që i referohen opozitës laburiste, e cila pritet të fitojë zgjedhjet e ardhshme në Britani, trafikantët e qenieve njerëzore u marrin 4 mijë stërlina çdo emigranti që kalojnë me gomone nga Franca drejt brigjeve angleze.

Kalimet ilegale me gomone nga Franca drejt Britanisë ende vazhdojnë dhe që kur ka marrë drejtimin e qeverisë kryeministri Rishi Sunak, 40 mijë emigrantë ilegalë kanë mbërritur në Britani, duke kaluar La Manshin. Sipas burimeve franceze që i referohet Partia Laburiste e opozitës e cila mendohet gjerësisht se do fitojë bindshëm zgjedhjet e ardhshme parlamentare, trafikantët fitojnë 1.6 milionë stërlina në ditë nga trafikimi i emigrantëve me gomone dhe çdo emigrant paguan 4 mijë sterlina.

400 emigrantë mbërritën vetëm më 4 mars, c’ka është shifra më e lartë e 2024-ës. Ministrja hije e Punëve të Brendshme nga opozita Yvette Cooper thotë se “në vend të harxhimit dhe shpërdorimit të miliarda stërlinave për planin e dështuar të Ruandës, Laburistët në pushtet do luftojnë grupet kriminale që operojnë gomonet përmes një njësie ndërkufitare për shkatërrimin e modelit te tyre të biznesit”.

Nderkohe dy shqiptare jane shpallur fajtor nga nje gjykate britanike kete fundjave per trafikimin me avjone  te emigranteve nga Franca drejt Anglise jugore. Pas nje hetimi 8 vjecar te Agjensie britanike te Luftes kunder Krimit, NCA, u konfirmuan te pakten nen udhetime me avjon te vegjel nga veriu i Frances drejt jugut te Anglise te emigranteve illegalne periudhen e viteve 2016-1017, dhe disa udhetime me kamione  te emigranteve te trafikuar. Ne procesin gjyqesor u tha se emigrantet shqiptar paguanin per keto udhetime 10 mije sterlina, pervec parave per doukumentat fallco.Dy pilotet anglez jane denuar ne France, nderkohe shqiptaret e shpallur fajtor pritet te denohen ne maj te ketij viti.Ne kuader te operacionit te NCA  u bene 27 arrestime dhe 11 denime nga te cilat 9 jashte Britanise.


Top Channel

You may also like