Mijëra njerëz protestojnë në Madrid duke kërkuar armëpushim në luftën brutale në Gaza

by admin
Spread the love

Një turmë e madhe protestuesish doli sot para ministrisë së jashtme spanjolle në Madrid duke kërkuar armëpushim në Gaza dhe “drejtësi për Palestinën” teksa sulmi i Izraelit kundër militantëve të Hamas, arriti në javën e 13-të dhe nuk ka shenja ndalimi, por vetëm dëbim dhe vrasje të palestinezëve.

Me flamurë e pankarta protestuesit kërkonin ndalimin e gjakderdhjes dhe ndërhyrje të qeverisë spanjolle për të arritur paqen.

Thirrjet “Liri për Palestinën” dëgjoheshin nga turmat para ministrisë teksa numri i viktimave në Gaza ka kaluar 20 000, ndërsa dhjetra mijëra të tjerë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në jug prej bombardimeve.

Ushtria thotë se po kundërpërgjigjet ndaj sulmit të 7 tetorit nga Hamas brenda Izraelit ku raportohet se u vranë mbi 1000 izraelitë por shumë kritikë kanë akuzuar për gjenocid në Gaza pasi ushtria ka rrafshuar banesat me bombardime dhe një pjesë e mirë e popullsisë është larguar në jug pranë kufirit me Egjiptin.


Top Channel

You may also like