Meksika bastis kultin e ‘talibanëve hebrej’ që donin të arratiseshin në Iran si ‘besnikë të Ajatollahut’

by admin
Spread the love

Një sekt ‘ekstremist’ hebre që jetonte në jug të Meksikës raportohet se tentonte të largohej drejt Iranit, para se komuniteti i tyre të bastisej nga forcat e sigurisë javës që shkoi.

Kompleksi i kultit ‘Lev Tahor’ pranë Tapachula, në jug të Meksikës u bastis në fundjavë nga policia federale, në bashkëpunim dhe me kërkesë të autoriteteve izraelite, madje edhe të agjentëve të Mossad, shkruan britanikja Daily Mail.

Dy liderët e sektit — të identifikuar si Menachem Mendel Alter e Moshe Joseph Rosner — u arrestuan me akuza trafiku njerëzor, ndërsa rreth 19 gra e fëmijë të grupit po mbahen në një kamp emigrantësh në Huixtla.

Një djalë tre vjeçar i grupit ishte bashkuar me babanë e tij Yisrael Amir, ish-anëtar i grupit Lev Tahor që po përpiqej të fitonte kujdestarinë e tij pas largimit disa vjet më parë.

Lev Tahor quhet nga Izraeli një “kult i rrezikshëm” i akuzuar për pengmarrje apo abuzime seksuale, ku gratë duhet të mbulohen nga koka te këmbët.

Ata refuzojnë stilin zionist- izraelit të jetesës dhe mediat i kanë demonizuar duke i mbiquajtur “talibanët hebrej”.

Zyrtarët në Meksikë të nxitur nga Izraeli vijuan planin e bastisjes, pas lajmeve se grupi donte të vendosej në Iran për t’u bashkuar me ish-anëtarë atje.

Grupi anti-Zionist ka kërkuar më parë azil politik në Iran dhe ka shpallur besnikëri për liderin e atjeshëm Ayatollah Ali Khamenei, ka thënë një gjykatë federale në SHBA në 2019.

Një bastisje e ngjashme ndaj rreth 70 anëtarëve të grupit Lev Tahor që jetonin në Guatemala u krye muajin që kaloi, dhe prej atëhere sipas raportimeve ata janë deportuar në Turqi.

Idetë dhe planet e komunitetit nuk janë shumë të qarta por prej krijimit në vitet 1980, sekti është zhvendosur disa herë gjatë viteve, në Izrael, Kanada, Guatemala e Meksikë prej problemeve me autoritetet.

Gratë e fëmijët e ndaluar në fundjavë kanë pasaporta izraelite por refuzojnë të kthehen atje, shkruan e përditshmja Times of Israel.


Lexo lajme interesante

You may also like