“Mëkati” i FBI-së për ngjarjet në Kapitol – Shqip

by admin
Spread the love

Byroja Federale e Hetimit (FBI) dhe agjencitë e tjera kyçe të zbatimit të ligjit në SHBA nuk iu përgjigjën një morie këshillash dhe informacionesh të tjera përpara datës 6 janar, të cilat sinjalizuan se një ngjarje potencialisht e dhunshme mund të ndodhte atë ditë në Kapitolin e SHBA, sipas dokumente të publikuara nga Washington Post.

Sipas të përditshmes së Uashingtonit, “dokumentet e byrosë së brendshme” përfshinin informacione të marra nga zyrtarët në javët përpara se si ligjvënësit të takoheshin për të konfirmuar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në FBI më 20 dhjetor që mbështetësit e Donald Trump po flisnin.në internet se si të silleshin armët në Uashington për të “goditur” policinë dhe arrestimin e anëtarëve të Kongresit.

Raporti përfshinte detaje që tregonin se ata që planifikonin dhunën besonin se kishin urdhra nga presidenti, përdornin fjalë kodike si “kazmë” për të përshkruar armët dhe njoftuan kohën dhe vendndodhjen e katër vendeve në të gjithë vendin për takimet një ditë përpara seancës së përbashkët.

Në një faqe interneti, Mitt Romney, një senator republikan nga Utah, u përmend veçanërisht si një objektiv, sipas Post.

Romney ishte më vonë një nga shtatë republikanët e Senatit që votuan për të dënuar Trump me një akuzë për nxitje të kryengritjes, të bërë nga Dhoma e Përfaqësuesve gjatë tërheqjes së dytë të ish-presidentit.

Një zyrtar i FBI-së duke vlerësuar raportin vuri në dukje se njësia e tij kishte marrë një “numër të konsiderueshëm” paralajmërimesh për kërcënime ndaj Kongresit dhe zyrtarëve të tjerë qeveritarë.

Hetimi i ngjarjeve

FBI ia kaloi informacionin agjencive të zbatimit të ligjit në Uashington, por nuk vazhdoi të merrej me rastin.

“Individi ose grupi i identifikuar gjatë vlerësimit nuk kërkon hetim të mëtejshëm nga FBI në këtë moment,” përfundon raporti i brendshëm i Post.

Ky detaj është ndër dhjetëra të përfshira në raport, për të cilin gazeta thotë se bazohet në intervista me më shumë se 230 persona dhe mijëra faqe dokumentesh gjyqësore dhe raporte të brendshme të zbatimit të ligjit, së bashku me qindra video, foto dhe regjistrime audio.

Një komitet i posaçëm i Kongresit po heton ngjarjet që u përshkallëzuan në dhunë pas një tubimi të mbajtur nga Trump pranë Shtëpisë së Bardhë për të protestuar ndaj rezultateve të zgjedhjeve presidenciale, të cilat ai i humbi ndaj demokratit Joe Biden.

Katër persona u vranë më 6 janar, më shumë se 100 policë u plagosën dhe një vdiq të nesërmen. Që nga ajo ngjarje, katër oficerë policie i kanë marrë jetën vetes.

Më shumë se 600 persona janë akuzuar për përfshirje në dhunë. /tesheshi.com/

Lajme interesante

You may also like