MEDIA – Pas 320 vjetësh “Wiener Zeitung” mbyll variantin print

by admin
Spread the love

VJENË, 28 prill /ATSH-DPA/ – Parlamenti i Austrisë vendosi të ndërpresë botimin print të një nga gazetave më të vjetra të përditshme në botë, “Wiener Zeitung”.

Gazeta shtetërore do të shndërrohet në një faqe interneti, si dhe një shkollë gazetarie dhe një agjenci përmbajtjesh për organet publike.

Pavarësisht kritikave të rënda nga artistët dhe partitë opozitare, koalicioni konservator i të gjelbërve vendosi gjithashtu që gazeta 320-vjeçare në të ardhmen do të shtypet vetëm një herë në muaj.

Gazeta u themelua në 1703 si një gazetë e quajtur Wiennerisches Diarium (Ditari i Vjenës), por së shpejti u kthye si një bord buletinesh shtetërore.

Aktualisht gazeta, e njohur për cilësinë e saj gazetareske dhe pikëpamjet e saj të pavarura politikisht, shet vetëm rreth 8 000 kopje në ditë dhe financohet kryesisht nga partnerët e biznesit.

Ligjvënësit e opozitës kritikuan gjithashtu vendimin duke thënë se ai dobëson peizazhin mediatik.

“Ky është një turp për sa i përket politikës mediatike dhe politikës kulturore”, tha nënkryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialdemokrate (SPÖ), Jörg Leichtfried.//a.i./

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like