Makina hyn në tregun e Krishtlindjeve, 5 të vdekur dhe 40 të plagosur në SHBA

by admin
Spread the love

Të paktën pesë persona humbën jetën dhe 40 të tjerë u plagosën, pasi një automjet hyri me shpejtësi të madhe në paradën tradicionale, që hap festat e Krishtlindjeve në SHBA. Mes tyre janë edhe 12 fëmijë.

“Në këtë moment, mund të konfirmojmë se 5 persona kanë vdekur dhe mbi 40 janë plagosur. Megjithatë, këto shifra mund të ndryshojnë ndërsa mbledhim informacione shtesë”, postoi qeveria në faqet e saj në rrjetet sociale të dielën vonë.

Ngjarja ndodhi në Waukesha të Wisconsin një qytet me mbi 60,000 banorë rreth 30 km në perëndim të Milwaukee, në SHBA. Një pjesë e madhe e rrugës kryesore mbetet e mbyllur ndërkohë që hetimet vijojnë.

Policia tha se ka gjetur automjetin dhe ka arrestuar “një person të dyshuar”. Gjeneralitetet e tij nuk dihen ende, si dhe shkaku i gjestit.

Aksidenti ndodhi në mes të pasdites kur një fuoristradë e kuqe u fut në paradë me shpejtësi të madhe, duke u përshpejtuar ashtu siç ishte pas bandës së shkollës, përpara se të arratisej, duke mposhtur barrierat. Një oficer qëlloi disa të shtëna në drejtim të automjetit, por nuk e goditi atë. Pamjet tragjike të aksidentit janë transmetuar drejtpërdrejt në rrjetet sociale dhe janë përhapur në rrjetet amerikane.

Shumë njerëz janë parë në skena paniku, përfshirë britma, të qara dhe duke ikur në shtëpi dhe dyqane për t’u siguruar. Familje të shumta me fëmijë. Zona u evakuua dhe u izolua për pak kohë dhe më pas alarmi u pezullua. Ekziston frika për ndonjë sulm tjetër, por shefi i policisë lokale, Dan Thompson, tha se nuk e dinte nëse incidenti ishte i lidhur me terrorizmin. Por nuk përjashtohen edhe hipoteza të tjera, si për shembull që drejtuesi i mjetit po arratisej pas kryerjes së një krimi tjetër, si një goditje me thikë e ndodhur në një zonë tjetër të qytetit.

“Ndërsa po ktheheshim nga parada, pamë një SUV që po kalonte me shpejtësi përgjatë rrugës së paradës. Më pas dëgjuam një ulërimë të fortë dhe britma shurdhuese dhe britma të njerëzve që ishin goditur nga automjeti,” tha për mediat këshilltari i qytetit Angelito Tenorio, një nga dëshmitarët e episodit.

“Pastaj ne pamë njerëz që iknin ose pushonin së qari, kishte shumë njerëz të lënduar në tokë”, shtoi ai. “Trupat fluturonin kudo”, tha një tjetër dëshmitar. “Një aksident tragjik,” komentoi shefi i policisë lokale Dan Thompson. Ndërkohë kryebashkiaku Shawn Reilly shprehu solidaritetin e tij me të plagosurit dhe familjet e tyre. Shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura edhe sot. Shtëpia e Bardhë “po monitoron nga afër situatën në Waukesha” dhe shprehu solidaritetin “për të gjithë ata që janë prekur nga ky aksident i tmerrshëm”, duke ofruar mbështetje dhe ndihmë për udhëheqësit shtetërorë dhe lokalë.

Lajme interesante

You may also like