Lufta në Ukrainë/ Tronditet Luhanski, shpërthime të mëdha në rajonin e pushtuar nga Rusia

by admin
Spread the love

Shpërthime kanë tronditur qytetin lindor të Ukrainës, Luhansk, i cili është i pushtuar nga forcat ruse dhe është një qendër e rëndësishme për të ashtuquajturin “operacion special ushtarak” të Moskës, sipas zyrtarëve lokalë.

Kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Luhanskut, Leonid Pasechnik, fajësoi Ukrainën për sulmin, duke e quajtur atë “një përpjekje tjetër nga regjimi terrorist i Kievit për të frikësuar civilët”.

“Zjarrfikësit dhe të gjitha shërbimet emergjente janë në vendngjarje. Janë duke u saktësuar rrethanat e ngjarjes dhe informacioni për viktimat”, tha ai.

Pasechnik tha se rrethi Leninsky i qytetit u granatua në “Ditën e Republikës”, e cila është një festë në rajonin e shkëputur.

Dy raketa goditën zonën industriale të qytetit, tha komiteti koordinues i LPR në Telegram. Komiteti pretendoi se ishte përdorur sistemi raketor “Grom” i prodhuar në Ukrainë.

Grom është një raketë balistike që do të kishte rrezen për të goditur Luhansk dhe është përdorur më parë në konflikt. Por asnjë provë se është përdorur në këtë sulm nuk është dhënë nga autoritetet lokale në Luhansk.

Qyteti është sulmuar rrallë nga forcat ukrainase që nga pushtimi rus, pasi është përtej rrezes së raketave dhe sistemeve të tyre raketore me rreze të gjatë veprimi, si HIMARS.

Një llogari në Telegram tha se kishte pasur dy shpërthime dhe se tymi ishte i dukshëm mbi qytet. Një video e postuar në internet tregon një kolonë të madhe tymi të zi.

Agjencia ruse e lajmeve TASS citoi një ish-zyrtar në Luhansk të thoshte se “për herë të parë forcat e armatosura ukrainase kanë përdorur raketa me rreze veprimi prej 150 kilometrash (rreth 93 milje)”, pas të paktën dy shpërthimeve në qytet të premten vonë. TASS citoi nënkolonelin në pension të Milicisë së Republikës Popullore të Luhanskut, Andrei Marochko, por tha se nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar të informacionit.

Mbretëria e Bashkuar njoftoi këtë javë se raketat e lundrimit Storm Shadow ishin transferuar në Ukrainë. Zakonisht ato lëshohen nga ajri.

Ukraina nuk ka bërë asnjë koment për ndonjë sulm kundër forcave ruse në Luhansk.


Top Channel

You may also like