Lufta në Ukrainë/ Rivendoset energjie elektrike në zonat e Kharkivit

by admin
Spread the love

Furnizimet me energji elektrike në rajonin verilindor të Kharkiv kanë rifilluar këtë pasdite.

Guvernatori Oleh Syniehubov njoftoi se situata “mbetet e vështirë” në pjesë të rrethit Kupyan, i cili është duke u granatuar vazhdimisht nga Rusia.

“Falenderoj punonjësit e energjisë dhe departamentit kryesor të shërbimit të urgjencës shtetërore në rajonin e Kharkiv, njëkohësisht të gjithë ata që janë përfshirë në punën e restaurimit”, tha ai sipas Sky News.

Ndërkohë, në rajonin e Kievit, guvernatori Oleksiy Kuleba raportoi se puna e restaurimit vazhdon.

“Kushtet e motit e ndërlikojnë procesin, shiu dhe bora çojnë në akull dhe vija të thyera. Megjithatë, punëtorët e energjisë po punojnë në një mënyrë të intensifikuar. Ndërprerjet me energji elektrike vazhdojnë në rajonin e Kievit. Rreth 50% e rajonit është aktualisht pa energji”, u shpreh Kuleba.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like