Lufta në Ukrainë/ Kievi pretendon fitime të mëdha teksa Rusia largohet nga Kherson

by admin
Spread the love

Ushtria ukrainase thotë se ka bërë fitime të mëdha gjatë ditës së fundit rreth Khersonit, pasi Rusia tha se po tërhiqej nga qyteti jugor.

Trupat ukrainase thonë se kanë marrë përsëri qytetin kyç të Snihurivka, 50 km (30 milje) në veri të Khersonit.

Kievi ka pretenduar gjithashtu shtytje të mëdha në dy fronte pranë Khersonit, duke përfshirë përparime prej 7 km në disa vende.

Rusia thotë se ka filluar të largohet nga qyteti – fitimi kryesor i saj në pushtimin – por procesi mund të zgjasë me javë.

Njoftimi i së mërkurës u pa si një pengesë e madhe për përpjekjet e luftës të Moskës, megjithëse zyrtarët ukrainas ishin skeptikë – duke paralajmëruar se manovra mund të ishte një kurth.

Nuk kishte asnjë provë të menjëhershme për ndonjë tërheqje masive ruse nga Kherson.

Komandanti i përgjithshëm i Ukrainës Valeriy Zaluzhny tha të enjten se ai nuk mund të konfirmonte ose mohonte tërheqjen – por tha se forcat e tij kishin bërë përparime të rëndësishme.

Gjenerali Zaluzhny tha se ushtarët e tij kishin lëvizur përpara në dy fronte në bregun perëndimor të lumit Dnipro – një zonë toke që përfshin Kherson – duke marrë kontrollin e 12 vendbanimeve.

Përfitimet prej 7 km u bënë “gjatë ditës së kaluar”, tha ai, ndërsa trupat përparuan përgjatë një aksi veri-lindor dhe një aks të veçantë perëndimor.

Pamjet video treguan ushtarët duke u përshëndetur nga vendasit në një shesh, me sa duket pasi hynë në qytetin e Snihurivka.

Snihurivka ndodhet në një kryqëzim rrugor kryesor dhe është një qendër hekurudhore për rajonin e Mykolaiv, i cili kufizohet me Kherson në veri dhe perëndim.

Administrata rajonale në Mykolaiv postoi në aplikacionin e mesazheve Telegram duke shpallur “shumë lajme të mira sot”.

Ajo nxiti spekulimet të enjten mbrëma se trupat ukrainase kishin arritur në periferi të vetë Khersonit, pasi postuan në mënyrë të fshehtë një shkronjë të vetme – “ch” në ukrainisht.

Kjo u mor si një e dhënë e mundshme se trupat kishin arritur në fshatin periferik të Chornobayivka.

Në total, trupat ukrainase kanë rimarrë më shumë se 40 vendbanime nga kontrolli rus gjatë avancimeve të tyre në Ukrainën jugore, tha presidenti Volodymyr Zelensky.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like