LONDËR – Tkurret PBB-ja, BM drejt një recesioni të gjatë

by admin
Spread the love

LONDËR, 11 nëntor /ATSH-DPA/-Ekonomia e Britanisë së Madhe u tkurr me 0,2% midis korrikut dhe shtatorit, ndërsa ekspertët thonë se mund të jetë fillimi i recesionit më të gjatë që nga fillimi i regjistrimeve.

Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) tha se Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) kishte shënuar një rënie me 0,6% në shtator, pjesërisht për shkak të funeralit të Mbretëreshës Elisabeth II.

Sipas ekspertëve, ky mund të jetë fillimi i një recesioni, i cili përkufizohet si dy të katërtat e tkurrjes së PBB-së me radhë.

Njoftimi vjen një javë pasi Banka e Anglisë publikoi një parashikim se Britania e Madhe mund të shkojë drejt një recesioni (tetë tremujorët e plotë kalendarikë), recesioni më i gjatë radhazi që nga fillimi i regjistrimeve të besueshme në vitet 1920.

Megjithatë, vetë Banka paralajmëroi se kjo do të ndodhte vetëm nëse norma e interesit do të rritej në rreth 5,2%, që tregu priste në atë kohë.//a.i/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Lexo lajme interesante

You may also like