LONDER – Leo Varadkar rikthehet si kryeministër i Irlandës

by admin
Spread the love

LONDER, 17 dhjetor /ATSH-DPA/ – Leo Varadkar do të kthehet si kryeministër irlandez pas një seance speciale të parlamentit Dail në Dublin.

Udhëheqësi i ”Fine Gael” do të zëvendësojë liderin e ”Fianna Fail”, Micheal Martin si kryetar, sipas kushteve të një marrëveshjeje koalicioni të arritur në vitin 2020.

Duke lënë mënjanë gati një shekull armiqësi, dy partitë e lindura nga Lufta Civile Irlandeze e viteve 1920 ranë dakord të ndajnë pushtetin së bashku në 2020 pas rezultatit jopërfundimtar të zgjedhjeve të përgjithshme të atij viti.

Partia e Gjelbër Irlandeze gjithashtu iu bashkua koalicionit.

Ndërsa ”Fianna Fail” doli nga sondazhi i 2020 duke fituar ngushtë më shumë vende (38), Sinn Fein (i cili fitoi 37 vende) siguroi votat e para të preferencës.

Sinn Fein akuzoi dy rivalët e tij kryesorë për komplot për ta mbajtur atë jashtë pushtetit dhe vazhdoi të kritikojë ashpër administratën e koalicionit në rolin e saj si partia kryesore opozitare në Dail. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Artikulli paraprakMoti i keq, Policia shton praninë në akset rrugore

Lexo lajme interesante

You may also like