Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe BE-së forcojnë partneritetin për stabilitet – Shqip

by admin
Spread the love

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në kuadër të vizitës dyditore në Athinë, mori pjesë në darkën joformale të organizuar nga kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, me rastin e 20 vjetorit të Samiti BE – Ballkani Perëndimor në Selanik dhe “Deklarata e Selanikut”, përcjell KlanM.

“Në darkën joformale, përveç kryeministrit Kovacevski, morën pjesë edhe presidentët e Këshillit Evropian, Charles Michel dhe i Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen, liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor – presidenti serb Aleksandar Vuçiq, presidenti malazez Jakov Milatoviç, kryeministrja e Bosnjë e Hercegovinës Borjana Kristo dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, si dhe kryeministrat e vendeve anëtare të BE-së nga rajoni dhe miqtë e zgjerimit – Andrej Plenkovic i Kroacisë, Ion-Marcel Čolaku i Rumanisë dhe Nikolay Denkov. të Bullgarisë, si dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelenski dhe presidentja e Moldavisë, Maja Sandu”, thuhet në kumtesë.

Liderët e pranishëm, siç thuhet, kanë shprehur mbështetje dhe solidaritet të fortë me popullin ukrainas në luftën e tyre për kthimin e lirisë dhe kanë theksuar se uniteti rreth kthimit të paqes është i paqartë.

“Në diskutimin në darkën joformale, liderët nga rajoni shkëmbyen mendime për ecurinë e mëtejshme të procesit të integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe u theksua se Ballkani Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian, i cili do të kontribuojnë në stabilitetin dhe prosperitetin jo vetëm të rajonit, por edhe të Evropës në tërësi. Liderët nga rajoni dërguan një mesazh se, si kurrë më parë, nevojitet mbështetje e fortë politike për një integrim më të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në BE. Duke vlerësuar vlerat e Bashkimit Evropian të bazuara në demokracinë, shtetin e së drejtës dhe respektimin e të drejtave dhe lirive themelore të njeriut, vendet e Ballkanit Perëndimor janë fokusuar në të ardhmen evropiane. Siç thuhet në Deklaratën e Selanikut të dy dekadave më parë: ‘Evropa do të bashkohet vërtet vetëm pasi të gjitha vendet e rajonit të bëhen pjesë përbërëse e saj’”, thuhet në kumtesën e qeverisë.

Në fund të darkës informale, liderët ranë dakord për një deklaratë të përbashkët./KlanMacedonia

You may also like