Legjenda e futbollit Pele, në gjendje të rëndë në spital duke luftuar me kancerin

by admin
Spread the love

Familjarët e lojtarit të famshëm brazilian të futbollit, Pelé, janë mbledhur në spitalin ‘Albert Einstein’ në San Paulo, ku ikona botërore, 82-vjeç, është shtruar që prej fundit të muajit nga nëntor.

Edson Arantes do Nascimento, që njihet si Pele, vuan nga kanceri. Mjekët thanë në fillim të kësaj jave se sëmundja kishte përparuar dhe shtuan se tre herë fituesi i Kupës së Botës ndodhet nën kujdesin e madhe të bluzave të bardha, për shkak të mosfunksionimit si duhet, të veshkave dhe problemeve që po përjeton me zemrën. Që nga këto komente nuk është bërë asnjë deklaratë tjetër nga spitali.

Pelé udhëhoqi Brazilin drejt fitores në Kupat e Botës në vitin 1958, 1962 dhe 1970 dhe mbetet një nga golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave të ekipit, me 77 gola. Neymar da Silva Santos Júnior, i njohur ndryshe si Neymar, barazoi rekordin e Pelesë gjatë Kupës së fundit të Botës.


Top Channel

//Google Analytics window.dataLayer = window.dataLayer || [];

function gtag() { dataLayer.push(arguments); } gtag('js', new Date());

gtag('config', 'UA-7855069-1');

//Facebook window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId: '1715618661991455', xfbml: true, version: 'v2.10' }); FB.AppEvents.logPageView(); };

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

You may also like