Lavrov:Rusia është e gatshme të diskutojë shkëmbimin e të burgosurve me SHBA-në pas dënimit të basketbollistes Griner

by admin
Spread the love

SHBA dhe Rusia kanë treguar se janë të gatshme të mbajnë bisedime për një shkëmbim të burgosurish, një ditë pasi ylli i basketbollit Brittney Griner u dënua për kontrabandë droge dhe u dënua me nëntë vjet burg për transportimin e më pak se një gram vaj kanabisi përmes një Aeroporti i Moskës.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha  se Kremlini është i gatshëm të diskutojë këtë temë, por brenda kornizës së kanalit që është rënë dakord nga presidentët.

“Ekziston një kanal i specifikuar për të cilin është rënë dakord [Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti i SHBA Joe Biden], dhe pavarësisht se çfarë thotë dikush publikisht, ky kanal do të mbetet në fuqi,” tha Lavrov të premten në Shoqatën e Azisë Juglindore. Samiti i Kombeve.

Pak më vonë, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha në të njëjtin samit se SHBA do të “ndjekin” bisedimet me Rusinë.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like