Ky është i riu britanik që humbi jetën, pasi u godit nga tehet e helikopterit gjatë pushimeve (Foto)

by admin
Spread the love

Një turist i ri britanik ka humbur jetën në një aksident të tmerrshëm, ku u përplas nga tehet e helikopterit pranë Athinës.

22-vjeçari, i identifikuar si Jack Fenton po dilte nga avioni në aeroportin privat mbrëmjen e djeshme së bashku me tre turistë, përfshirë vëllanë tij pas një fluturimi nga Mykonos në Athinë, sipas Daily Mail.

Thuhet se ai eci pas helikopterit Bell 407 ndërsa motorët e tij ishin ende të angazhuar dhe iu pre koka, ndërsa vëllai i tij i tmerruar shikonte ngjarjen.

Aksidenti ndodhi rreth orës 18:20 me orën lokale dhe shërbimet e urgjencës u thirrën në zonë.

Piloti është arrestuar me akuzën e vrasjes nga pakujdesia dhe dy teknikë janë mbajtur gjithashtu nga policia ndërsa hetuesit po hetojnë rrethanat e aksidentit.

Policia tha se helikat kanë tendencë të vazhdojnë për rreth dy minuta pasi motori është fikur, përveç nëse piloti shtyp një buton për t’i ndaluar ato në rreth 50 sekonda.

Dera e helikopterit nuk ka bravë, kështu që kushdo mund të dalë nëse dëshiron. Hetimet nga policia dhe Autoriteti i Pavarur i Hetimit të Aksidenteve të Aviacionit dhe Shërbimi i Aviacionit Civil do të fokusohen nëse piloti u tha pasagjerëve të zbrisnin.

Një burim policor i tha The Sun : Po flasim për një tragjedi, një tragjedi e paprecedentë që nuk duhet të kishte ndodhur kurrë.

“Shkaku është duke u hetuar, por mbetet e paqartë pse kjo ndodhi ose u lejua të ndodhë kur tehet paraqesin një rrezik kaq të dukshëm.”

Piloti i helikopterit të dytë ku ishin prindërit e viktimës, zgjodhi të devijonte nga aeroporti privat në Spatë dhe në vend të kësaj bëri një ulje të paplanifikuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Athinës për të parandaluar që prindërit të shihnin skenën e aksidentit tragjik.

Familja kishte planifikuar të zbarkonte në Superior Air përpara se të dërgohej me shofer në aeroportin Eleftherios Venizelos ku do të hipnin në avionin privat të familjes për një fluturim kthimi në Britani.

Burime policore nuk publikuan identitetin e familjes, por mësohet se ata janë jashtëzakonisht të pasur.

Vendasit i thanë The Sun se limuzinat po prisnin në Spata, gati për t’i transportuar ata në një avion privat të stacionuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Athinës.

Nuk dihen ende rrethanat e aksidentit tragjik. Burimet thanë se udhëtimi 115 milje me dy helikopterë kushtonte më shumë se 15,000 paund.