Kundërofensiva e Ukrainës/ Forcat ukrainase kanë çliruar të paktën katër fshatra

by admin
Spread the love

Forcat ukrainase kanë çliruar të paktën 4 fshatra dhe 7 km tokë, me “luftime intensive që po vazhdojnë tani në pothuajse të gjithë sektorët e frontit”, kanë thënë zyrtarët perëndimorë. 

Kjo vjen pasi Ukraina nisi kundërofensiven e saj të shumëpritur, e cila ka parë luftime të ashpra që pasuan përgjatë vijës së frontit dhe disa zonave të Ukrainës jugore.  Zyrtarët perëndimorë thanë se megjithëse operacioni është jashtëzakonisht i hershëm, ata ende besojnë se “momenti është me ukrainasit”. 

Ata shtuan se është “ende herët për të thënë” nëse kundërsulmi është apo jo i suksesshëm.

“Ata janë në sulm tani. Pra, kjo është shumë më tepër se sa hetim. Këto janë lëvizje në shkallë të plotë të armaturës dhe pajisjeve të rënda në zonën e sigurisë ruse dhe duke shkuar përpara,” thanë ata.

“Progresi është i ngadalshëm për shkak të fushave të minuara dhe pengesave që po hasin, por kjo është ashtu siç e prisnim. Ata do të vazhdojnë të bëjnë përparim.” 

Megjithatë, ata shtuan se forcat ruse kanë “përgjithësisht një mbrojtje të mirë” dhe janë duke u rikthyer mes linjave taktike.

“Kjo qasje e mbrojtjes manovruese po rezulton sfiduese për ukrainasit dhe gjithashtu e kushtueshme për forcat sulmuese, prandaj përparimi për momentin ka qenë i ngadaltë,” thanë zyrtarët perëndimorë.


Top Channel

You may also like