Kriza nga sanksionet/ Rusia nxjerr në shitje rezervat e arit me vlerë 140 miliardë euro, mungojnë blerësit

by admin
Spread the love

Rezerva prej 140 miliardë dollarësh e arit në Rusi mund të shitet me çmime të arsyeshme, për shkak të sanksioneve nga Perëndimi. Vendi ka furnizimin e pestë më të madh të arit në botë, me më shumë se 2,300 ton ar të ruajtur në kasafortat e Bankës së Rusisë në Moskë dhe Shën Petersburg.

Vladimir Putini ndërtoi furnizimin me arin e Rusisë pas pushtimit të Krimesë në vitin 2014, në mënyrë që të mbronte Moskën nga sanksionet globale.

Tregtarët dhe bankat globale, të cilat zakonisht mund të blejnë shufrat e Rusisë në këmbim të monedhës, tani kanë frikë nga marketingu i keq, apo ndëshkimet direkte që mund t’i bëhen nga perëndimi.

Kjo do të thotë ndërprerje e një prej rrugëve më të vlefshme të Rusisë drejt sigurisë së ekonomisë – dhe duket se po funksionon.

Rusia në vend të kësaj mund të detyrohet të shesë një pjesë të rezervave, me vlerë më shumë se 100 miliardë £, bankave qendrore në Indi dhe Kinë.
Këto marrëveshje do të vijnë me një çmim më të ulët, parashikojnë analistët e mallrave CPM Group.

Dhe goditja për Rusinë mund të jetë edhe më e madhe nëse politikanët perëndimorë zgjerojnë të ashtuquajturat ‘sanksione dytësore’ për të ndëshkuar ata që blejnë ose shesin arin rus kudo – duke përfshirë tregun kryesor të Kinës.

Rusët po blejnë arin si një alternativë e besueshme ndaj rublave, duke lejuar që vlerat e brendshme të mbeten të qëndrueshme.

Megjithatë, jashtë vendit, rezervat dikur të besueshme të arit të Rusisë mbeten në të ftohtë.

Rruga Press

Lexo lajme interesante

You may also like