Kriza globale e refugjatëve/ OKB grumbullon 2.2 mld dollarë për të ndihmuar në “frenimin e valës së mjerimit”

by admin
Spread the love

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët ka njoftuar se pjesëmarrësit gjatë një forumi madhor këtë të premte kishin premtuar rreth 2.2 miliardë dollarë si një mbështetje për t’i dhënë fund krizës globale të refugjatëve.

OKB-ja tha se masa do të ndihmonte në “frenimin e valës së mjerimit”; me miliona refugjatë të zhvendosur anembanë globit, duke përfshirë edhe Gazën.

Njoftimi u bë në një ngjarje tre-ditore në Gjenevë. Zvicra si vendi i njerëzve të zhvendosur dhe refugjatëve në mbarë botën tejkalon një rekord 114 milionë njerëz për shkak të konfliktit, varfërisë dhe ndryshimet klimatike.

“Ky forum po ndihmon për të frenuar valën e mjerimit”- tha në fjalën përmbyllëse sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

“Premtimet më japin shpresë se ne mund të krijojmë konsensus global për të adresuar njëherë e përgjithmonë sfidat e mëdha të kohës tonë që po ushqejnë krizën e refugjatëve.”

Që nga 7 tetori, rreth 1.9 milionë njerëz janë zhvendosur në të gjithë Rripin e Gazës disa herë, sipas shifrave të OKB-së.  Familjet janë detyruar të lëvizin vazhdimisht në kërkim të sigurisë.


Top Channel

You may also like