Krimea përgatitet për një sulm të mundshëm nga ukrainasit

by admin
Spread the love

Udhëheqësi i Krimesë i emëruar nga Moska tha të martën se rajoni është “duke bërë roje” për atë që mund të jetë një kundërofensivë e afërt ukrainase.

Sergei Aksyonov u tha gazetarëve se forcat ruse në Krime kishin ndërtuar “mbrojtje moderne, të thelluara” dhe kishin “më shumë se mjaftueshëm” trupa dhe pajisje për të zmbrapsur një sulm të mundshëm ukrainas pas 13 muajsh lufte pas pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë.

“Ne nuk mund ta nënvlerësojmë armikun, por definitivisht mund të themi se jemi gati (për një sulm) dhe se nuk do të ketë katastrofë”, citohet të ketë thënë ai.

Komentet e tij erdhën disa ditë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ripohoi synimin e Kievit për të rimarrë gadishullin e Detit të Zi që Rusia aneksoi ilegalisht nga Ukraina në vitin 2014.

Vendimi i Perëndimit për aeroplanët luftarakë për Ukrainën ‘mund të vijë përpara verës’
Aksyonov njoftoi fillimisht fillimin e punimeve fortifikuese në Krime në nëntor, pa dhënë detaje.

Në shkurt, në një takim sigurie të kryesuar nga presidenti rus Vladimir Putin, ai tha se punimet ishin caktuar të përfundonin deri në prill.

Ndërkohë fotot satelitore nga Maxar Technologies tregojnë një rrjet kompleks llogoresh dhe fortifikimesh të tjera të gërmuara pranë Medvedivka, një qytet i vogël pranë një kalimi midis Krimesë dhe Ukrainës kontinentale, duke sugjeruar shqetësimet ruse për një sulm të mundshëm ukrainas atje.


Top Channel

You may also like