Koreja e Jugut përplas avionët luftarakë pasi zbuloi 180 avionë luftarakë të Koresë së Veriut

by admin
Spread the love

Koreja e Jugut ka përplasur rreth 80 avionë luftarakë pasi zbuloi një numër të madh avionësh luftarakë të Koresë së Veriut gjatë një periudhe katër-orëshe të premten, tha ushtria e vendit, në një përshkallëzim të mëtejshëm të tensioneve rajonale.

Në një deklaratë, ushtria e Koresë së Jugut tha se kishte pikasur rreth 180 avionë ushtarakë të Koresë së Veriut midis orës 11:00 dhe 15:00 me orën lokale, një ditë pasi Peniani besohet të ketë dështuar testin e kryer të një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM).

Tensionet në Gadishullin Korean filluan të rriten të hënën, kur filluan stërvitjet e përbashkëta ushtarake midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut, duke përfshirë qindra avionë dhe mijëra pjesëtarë të shërbimit nga të dy vendet, sipas SHBA.

Koreja e Veriut akuzoi aleatët për veprime provokative ku të mërkurën lëshoi ​​23 raketa nga brigjet e saj lindore dhe perëndimore  më së shumti raketa që është gjuajtur në një ditë të vetme, në ujërat në të dyja anët e gadishullit, duke e shtyrë Seulin të përgjigjet me tre raketa tokë-ajër.

Dislokimi i Koresë së Jugut të së premtes përfshinte një numër të paspecifikuar avionësh luftarakë
F-35A, thuhet në deklaratë, dhe avionët luftarakë të Koresë së Jugut që marrin pjesë në manovrat e përbashkëta në vazhdim jan mbajtur në gadishmëri, tha ushtria e Koresë së Jugut.

SHBA dhe Koreja e Jugut njoftuan se stërvitjet do të zgjasin me një ditë shtesë deri më 5 nëntor, një lëvizje kjo e denoncuar nga një zyrtar i Koresë së Veriut si një zgjedhje shumë e rrezikshme , sipas mediave shtetërore.

Më vonë, pas takimit me homologun e tij koreano-jugor në Pentagon, sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin akuzoi Korenë e Veriut për “veprimtari të papërgjegjshme dhe të pamatura”.

“Ne kemi thënë edhe më parë këto lloj aktivitetesh janë potencialisht destabilizuese për rajonin. Kështu që ne u bëjmë thirrje atyre që të ndërpresin atë lloj aktiviteti dhe të fillojnë të angazhohen në dialog serioz”, tha Austin.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like