KOMENT – Rritet shqetësimi për granatimet e centralit bërthamor të Zaporizhyas

by admin
Spread the love

KIEV/MOSKË, 6 gusht /ATSH-DPA/ – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky bëri thirrje për vendosjen e sanksioneve ndaj industrisë bërthamore të Rusisë, pas bombardimit të termocentralit bërthamor të Zaporizhyas në Ukrainë.

“Kushdo që krijon kërcënime bërthamore ndaj popujve të tjerë, përfundimisht nuk është në gjendje të përdorë teknologjinë bërthamore në mënyrë të sigurt”, tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm duke bërë thirrje për marrjen e masave ndëshkuese kundër autoritetit rus të energjisë bërthamore ”Rosatom”.

Kievi dhe Moska akuzuan njëri-tjetrin për granatime ndaj centralit bërthamor më të madh në Evropë në qytetin Enerhodar të pushtuar nga Rusia.

Ukraina akuzoi trupat ruse për sulmin e vetë vendit në atë që Zelensky e quajti një “akt terrorizmi”.

Ministria ruse e Mbrojtjes fajësoi ushtarët ukrainas për bombardimet dhe tha se ndërsa zjarri në central ishte shuar, një nga reaktorët e uzinës ishte detyruar të mbyllej pjesërisht.

Vetëm pak ditë më parë, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike shprehu shqetësimin e saj për sigurinë e termocentralit dhe tha se nevojitet urgjentisht një inspektim teknik.

Ministria e Jashtme e Ukrainës i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të punojë me Moskën për t’i kthyer kontrollin e uzinës autoriteteve ukrainase, duke paralajmëruar se nëse goditet një reaktor operacional, pasojat mund të jenë “ekuivalente me përdorimin e një bombe bërthamore”.

Kryetari i bashkisë së Enerhodar, Dmytro Orlov, paralajmëroi banorët e mbetur të qytetit se zonat e banuara po bombardoheshin nga vendi i termocentralit.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe tha gjithashtu se forcat ruse ka të ngjarë të rrezikojnë sigurinë dhe sigurinë në termocentralin.

“Pas pesë muajsh pushtim, synimet e Rusisë në lidhje me termocentralin bërthamor të Zaporizhyas mbeten të paqarta”, thuhet në raport.

“Megjithatë, veprimet që ata kanë ndërmarrë në objekt ka të ngjarë të minojnë sigurinë e funksionimit normal të uzinës”, vazhdon ai.

Ai shtoi se rusët kishin përdorur zonën përreth termocentralit, në veçanti qytetin Enerhodar, për të pushuar dhe rigrupuar forcat e tyre duke shfrytëzuar statusin e mbrojtur të termocentralit bërthamor.

Ndërkohë, forcat ruse nisën një ofensivë të madhe në rajonin lindor të Donetskut, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase.

“Armiku po kryen një operacion sulmues në drejtim të Bakhmut dhe Avdiivka në zonën e Donetsk”, thuhet në raport.

Soledar dhe Bakhmut janë pjesë e vijës mbrojtëse në lindje të qyteteve Sloviansk dhe Kramatorsk, të cilat së bashku kanë një popullsi prej mbi gjysmë milioni.

Zona është e vetmja pjesë e rajonit të Donbasit të Ukrainës Lindore ende në duart e Ukrainës dhe është fortifikuar shumë në përgatitje për ofensivën ruse që synon të kompletojë kontrollin e Moskës mbi rajonin.

Ndërsa Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase raportoi se sulmi rus në Bakhmut deri më tani kishte qenë i pasuksesshëm, ai konfirmoi se luftimet po vazhdonin në afrimet në Avdiivka, direkt në veri të qytetit të pushtuar nga Rusia, Donetsk.

Raporti nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur, por ishte në përputhje me raportet e mëparshme për rritjen e luftimeve në rajon, pas një ndërprerjeje të shkurtër.

Në Ukrainën Jugore, autoritetet në qytetin port të Mykolaiv vendosën një shtetrrethim gjatë fundjavës në qytetin port të Mykolaiv, në një përpjekje për të larguar rusët.

“Gjatë fundjavës, qyteti do të mbyllet, blini ujë dhe ushqim”, tha guvernatori i Donetsk Vitalii Kim.

Objektivat civile në Mykolaiv po granatohen vazhdimisht nga forcat ruse pothuajse çdo ditë nga një distancë prej rreth 25 kilometrash, sipas autoriteteve ukrainase./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Lexo lajme interesante

You may also like