Kokainë në arrat e kokosit/ 20 mijë arra kokosi të mbushura me kokainë do dërgoheshin në Itali

by admin
Spread the love

Vetëm në vitin 2021 në Amerikën Qendrore janë kapur të paktën 250 ton drogë, një shifër rekord e nxitur nga prodhimi i madh i kokainës.

“Ka më shumë drogë se kurrë që vjen nga Amerika Jugore”, thotë ministri i brendshëm i Panamasë në një intervistë për AFP. Mësohet se 200 ton ishin kokainë dhe pjesa tjetër marijuanë, sipas llogaritjeve zyrtare.

Konfiskimet kalojnë me 38% sasinë prej 180 ton që u kapën në 2020, sipas shifrave të OKB. Policia anti-drogë e Kolumbisë ka sekuestruar një ngarkesë prej 20,000 arra kokosi të mbushura me kokainë të lëngshme, pak para se të nisej drejt Evropës.

Kapja u bë në portin e Cartagena, në brigjet kolumbiane të detit të Karaibeve, nga ku arrat e kokosit po niseshin drejt Genoas në Itali. Prokuroria dhe njësia anti-droga të Kolumbisë zbuluan se qumështi natyral i arrës së kokosit ishte zëvendësuar me një lëng që ishte kokainë.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like