Klopp e Arteta flasin pas përplasjes

by admin
Spread the love

Tekniku i Liverpool, Jurgen Klopp ka reaguar pas përplasjes me Artetën.

Incidenti ndodhi pasi Sadio Mane dhe Takehiro Tomiyasu sfiduan për një goditje me kokë, me menaxherin e Arsenalit që bëri thirrje që ylli i Liverpool të ndëshkohej.

Klopp reagoi ndaj ankesave të stafit të Arsenalit dhe tha se është i lodhur nga trajnerët që shkojnë pas Mane dhe pranon se ai meritonte një karton të verdhë

“Nuk ishte plani – situata ishte që Sadio [Mane] shkon për një sfidë të pastër, askush nuk bën faull dhe ata ngrihen dhe për mua është paksa e qartë se nuk kishte asgjë,” tha ai për BBC.

“Ai është thjesht një lojtar fizik – nuk mund ta bësh këtë, ndodh shumë shpesh dhe nuk është e drejtë. Kur ata ngrihen nga pankina është e vështirë të mos ngrihen dhe të thuash diçka.”

“Ishte për situatën që nuk ishte faull nga Sadio [Mane], por pankina e Arsenalit u ngrit sikur të ishte një karton i kuq. Unë pyeta se çfarë duan në atë situatë.

“Ne duhej të hiqnim Sadio kundër Atletico-s (Madrid në Ligën e Kampionëve) sepse ata donin që ai të merrte një karton të verdhë. Arbitri bëri shumë mirë në atë situatë – e meritova një karton të verdhë. Nuk ishte në rregull dhe kjo është ajo që thashë. Thjesht ndodhi në moment.

“Nëse do të ishte një sfidë e ashpër, ne jemi të gjithë kështu, por nuk ishte asgjë, ai as nuk e preku atë, ishin vetëm dy lojtarë që u ngjitën në ajër. Dhe [reagimi i Artetës] nuk ishte në rregull dhe kjo është ajo që unë thashë” – tha Klopp.

Atmosfera në Anfield u intensifikua pas incidentit dhe ndeshja u ndez shpejt, me Mane që hapi rezultatin para pjesës së parë.

Diogo Jota, Mohamed Salah dhe Takumi Minamino shënuan golat e tyre në pjesën e dytë, ndërsa “Reds” morën tre pikët.

Por Arteta mohon që grindja mes tij dhe Klopp-it të ketë pasur ndonjë ndikim në lojë dhe thotë se dyshja patën një diskutim pas ndeshjes.

“Ai mbronte ekipin e tij, unë po mbroja ekipin tim, kaq. Nuk ka rëndësi”, tha ai.

“Po, fola me Jurgen Klopp pas ndeshjes dhe e përgëzova. Këto momente kanë mbetur në fushë”, tha Arteta.

Lexo lajme interesante

You may also like