Kjo është makina e re që është shitur më shtrenjtë në një ankand

by admin
Spread the love

Bugatti shiti supermakinën e saj të fundit me motor gazi në një ankand në Paris të mërkurën për më shumë se 10 milionë dollarë, duke vendosur një rekord botëror në ankand për një makinë të re.

Çmimi me tetë shifra eklipson shitjet e mëparshme në ankand të makinave të reja, sipas Hagerty, një kompani që gjurmon tregun e makinave koleksioniste.

Rekordi i mëparshëm për një makinë të re të shitur në ankand ishte një Ferrari, LaFerrari Aperta, një supermakinë hibride me majë të hapur që ishte shitur për 8.3 milion € – rreth 9 milion dollarë me kursin e sotëm të këmbimit – në 2017, në një tjetër RM Sotheby’s.

“Ofertat për këtë supermakinë blu shkuan aq shumë sepse është unike dhe, në raste si ky, koleksionistët “ofertojnë duke e ditur se nuk do të kenë një shans të dytë”, tha John Ëiley, menaxher i vlerësimit dhe analitikës në Hagerty.

Kjo makinë mund të arrijë 200 km/h, ose 124 mph, në 5,5 sekonda. E aftë për të arritur 236 milje në orë, ai gjithashtu ka një shpejtësi maksimale më të lartë se Pur Sport, por gjithsesi jo aq e lartë sa disa modele të tjera Bugatti që, të paktën në teori, mund të arrijnë 300 milje në orë.

You may also like