Kijamet moti në Saudi – Shqip

by admin
Spread the love

Dy persona humbën jetën në përmbytjet që goditën qytetin bregdetar të Arabisë Saudite, Jeddah, të enjten pas sasive rekord të shiut.

Një zëdhënës i Mbrojtjes Civile Saudite u kërkoi banorëve të qëndrojnë brenda nëse nuk ka nevojë urgjente.

Përmbytjet shkaktuan gjithashtu vonesa të fluturimeve në aeroportin ndërkombëtar “King Abdulaziz”, mbyllën shkollat ​​dhe bllokuan rrugën për në Mekë, qytetin më të shenjtë të Islamit, njoftuan mediat lokale.

Sipas Qendrës Kombëtare për Meteorologjinë e Arabisë Saudite, sasia e reshjeve në zonën jugore të Jeddah-s mes orës 8 të mëngjesit dhe 14:00 të së enjtes, e cila arriti në 179 milimetra, ishte “më e larta” e regjistruar ndonjëherë. Ajo ka tejkaluar sasinë e reshjeve të regjistruara në vitin 2009, kur dhjetëra njerëz vdiqën në përrenj.

Pamjet shqetësuese të postuara në rrjetet sociale tregojnë makinat duke u përfshirë nëpër rrugë nga përrenjtë e furishëm të ujit.

Jeddah, një qytet me afërsisht katër milionë banorë që ndodhet pranë Detit të Kuq, shpesh quhet “Porta e Mekës”, ku miliona njerëz bëjnë pelegrinazhet e Haxhit dhe Umres çdo vit.

Vitin e kaluar, rënia e temperaturave në Arabinë Saudite rezultoi gjithashtu në përmbytje në shumë pjesë të Jeddah-s.

Sauditët përdorën hashtag #جده_الان (Jeddah tani) për të ndarë video të kushteve ekstreme të motit, dhe i njëjti hashtag po përdoret tani. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like