KIEV – Zelensky : Zaporizhzhia mund të jetë në prag të katastrofës

by admin
Spread the love

KIEV, 27 gusht /ATSH-DPA/ – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi për një fatkeqësi të mundshme në termocentralin bërthamor të rrethuar në Zaporizhzhya në jug të Ukrainës, pasi një ndërprerje e energjisë detyroi mbylljen emergjente të dy prej reaktorëve të centralit.

“Dua të theksoj se situata mbetet shumë e rrezikshme. Çdo përsëritje … do ta sjellë edhe një herë termocentralin në prag të katastrofës”, theksoi Zelensky në fjalimin e tij video të premten mbrëma.

Zelensky përsëriti gjithashtu kërkesën e tij për një ekip ekspertësh ndërkombëtarë për të inspektuar uzinën dhe për të tërhequr trupat ruse që pushtojnë uzinën.

Të enjten, një blackout ndërpreu energjinë në termocentral, duke rritur rrezikun e një fatkeqësie bërthamore. Ndërsa autoritetet ukrainase fajësuan bombardimet ruse për ndërprerjen, rusët thanë se faji ishte i ushtrisë ukrainase. Asnjë deklaratë nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Pas ndërprerjes së energjisë, termocentrali parandaloi vetëm një aksident të rëndë falë furnizimit me energji emergjente. Të dy blloqet e reaktorëve u mbyllën në një procedurë emergjence menjëherë pas kësaj.

Energjia iu rikthye të dy reaktorëve të premten, konfirmuan zyrtarët ukrainas.  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Lexo lajme interesante

You may also like