KIEV – Zelensky dënon sulmin ndaj kryeministrit Fico

by admin
Spread the loveKIEV, 15 maj /ATSH-DPA/- Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka dënuar ashpër atentatin “e tmerrshëm” ndaj kryeministrit Robert Fico në Sllovakinë fqinje.

“Duhet bërë çdo përpjekje për të siguruar që dhuna të mos bëhet normë në asnjë vend, formë apo sferë”, shkroi Zelensky në rrjetin social X.

“Ne sinqerisht shpresojmë që Robert Fico të shërohet shpejt dhe të shprehim solidaritetin tonë me popullin e Sllovakisë”, shkroi ai në anglisht.

Fico u qëllua dhe u plagos rëndë pas një takimi të kabinetit në qytetin Handlová. Sulmuesi u arrestua.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.


Artikulli paraprakRama: I tronditur nga sulmi i urryer ndaj kryeministrit të Sllovakisë


You may also like