Keq e më keq për Barcelonën – konfirmon mbi 480 milionë euro humbje

by admin
Spread the love

Barcelona ka konfirmuar humbje rekord mbi 480 milionë euro për edicionin 2020/21 në mes të krizës së tyre të vazhdueshme financiare.

Gjigantët katalanas paraqitën llogaritë e tyre të klubit të cilat tregojnë një rënie të të ardhurave prej 190 milionë funte nga sezoni i mëparshëm, ndërsa shpenzimet u rritën në një shumë prej 965 milionë funte.

Vjen më pak se dy muaj pasi presidenti i klubit Joan Laporta konfirmoi se borxhi i përgjithshëm qëndron në një shifër 1.15 miliard funte – një rritje prej 170 milionë funte nga janari.

Javën e kaluar, La Liga konfirmoi se niveli i pagës së Barçës për sezonin ishte relativisht i vogël 84 milionë funte – një rënie marramendëse prej 212 milionë funtesh nga edicionet e mëparshme, dhe më pak se gjashtë klube të tjera në Spanjë.

Barça konfirmoi rezultatet e tyre financiare në një deklaratë të mërkurën në të cilën ata konfirmuan se një rënie prej 26 për qind e të ardhurave nga parashikimet e tyre të sezonit ishte kryesisht përgjegjëse për shifrën e tyre alarmante.

Ata theksojnë sesi mbyllja e Camp Nou si për spektatorët ashtu edhe për turne në stadiume dhe vizita në muze ka parë një rënie të të ardhurave prej 84 për qind nga ai sektor.

Klubi gjithashtu raportoi një rënie prej 10 për qind të të ardhurave komerciale sezonin e kaluar, ndërsa pati një rënie prej 14 për qind të të ardhurave nga të drejtat e medias dhe TV.

Pavarësisht nga shifrat alarmante, bordi i Barcelonës është zotuar se ka fonde transferimi në dispozicion për t’u shpenzuar në janar, ndërsa rinovimi i kontratës së Ansu Fati dhe Pedri janë “në rrugën e duhur”.

Lajme interesante

You may also like