Kampionati i vajzave / Kryesojnë Vllaznia dhe Tirana, fitore e thellë e Apolonisë

by admin
Spread the love

Fundjava që sapo lamë pas mirëpriti ndeshjet e javës së gjashtë të kampionatit kombëtar të femrave, ku veç emocioneve të shumta, u realizuan edhe shumë gola e fitore me goleada.

Të shtunën u zhvilluan tre prej takimeve të planifikuara, me Vllazninë që ngriti siparin e kësaj jave të gjashtë. Kampionet në fuqi të vendit mundën Kukësin. Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin ‘Reshit Rusi’, vajzat kuqeblu ia dolën të fitonin me rezultatin 8-0, duke mposhtur kështu kuksianet në shtëpi dhe duke mos njohur asnjë humbje e duke mos pësuar asnjë gol në gjashtë javë kampionat.

Në dy sfidat e tjera të së shtunës, Partizani u ndal në shtëpi nga Laçi, duke barazuar me rezultatin 2-2. Duhet theksuar se kjo është pika e parë e Laçit në kampionat, ndërsa kryeqytetaset renditen në vendin e pestë aktualisht në kuotën e 7 pikëve.

Sakaq, Tirana triumfoi me shifrat 7-0 në transfertën e Teutës. Vajzat bardheblu e zgjidhën ndeshjen që në pjesën e parë, duke realizuar dy gola me Vishkullin e Totën, ndërsa në pjesën e dytë shënuan edhe Coka (2), Kodra e Vishkulli sërish (2). Me këtë fitore, Tirana renditet në kuotën e 18 pikëve, po aq sa Vllaznia.

Ndërkaq, të dielën u luajtën edhe dy sfidat e tjera të javës. Apolonia mundi me rezultatin e thellë 14-0 Lushnjen në transfertë. Një fitore e rëndësishme kjo për fieraket, të cilat në gjashtë javë kampionat kanë siguruar 5 fitore dhe vetëm 1 humbje. Skënderbeu u mund në shtëpi nga Kinostudio. kryeqytetaset vijojnë kështu me rezultatet pozitive, duke regjistruar fitoren e katërt radhazi në kampionat e duke u renditur në kuotën e 12 pikëve në total pas gjashtë javëve.

Ndeshjet e javës së gjashtë në kampionatin e vajzave:

Vllaznia 8-0 Kukësi

Partizani 2-2 Laçi

KF Teuta 0-7 Tirana

Skënderbeu 1-6 Kinostudio

Lushnja 0-14 Apolonia

Renditja pas javës së gjashtë:

Vllaznia 18 pikë

Tirana 18 pikë

Apolonia 15 pikë

Kinostudio 12 pikë

Partizani 7 pikë

Kukësi 7 pikë

Teuta 3 pikë

Skënderbeu 3 pikë

KF Laçi 1 pikë

Lushnja 0 pikë

 

 

 

You may also like