Ka ulje çmimi, këtu janë çmimet e reja të karburantit

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Çmimet e dizelit dhe mazutit nga sonte në mesnatë do të ulen për dy denarë për litër, ndërsa nafta do të lirohet për 1,263 denarë për kilogram, vendosi sot Komisioni Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit (RKE). Me vendim, çmimet me pakicë të derivateve të naftës ulen mesatarisht 1.5 për qind, transmeton InfoShqip.

Çmimi i ri me pakicë i EURODISEL (D-E V) do të jetë 88 denarë për litër, ndërsa vaji ekstra i lehtë për amvisëri (EL-1) do të jetë 83,5 denarë, ndërsa karburanti M-1 NS do të kushtojë 41,783 denarë për kilogram. Benzina EUROSUPER BS – 95 dhe EUROSUPER BS – 98 do të vazhdojnë të shiten për 86,5 dhe 88,5 denarë për litër.

OD RKE tregojnë se çmimet e referencës së derivateve të naftës në tregun botëror, krahasuar me llogaritjen e mëparshme, tregojnë rënie të benzinës me një mesatare prej 1,789 për qind, në naftë me 4,373, në ekstra dritë me 4,239 dhe në naftë me 4,249 për qind. Kursi i denarit kundrejt dollarit është më i lartë për 0,252 për qind./InfoShqip.com

You may also like