“Ka lidhje me organizatën famëkeqe islamike”/ Gjykata franceze rrëzon ankimin e Benzemas kundër ministrit të Brendshëm

by admin
Spread the love

Ankesa për shpifje e depozituar nga Karim Benzema kundër ministrit të Brendshëm, Gérald Darmanin, u rrëzua të martën, siç njoftoi sot Rémy Heitz, prokurori i përgjithshëm i Gjykatës së Kasacionit.

Darmanin deklaroi tetorin e kaluar gjatë një interviste se Benzema, ish-sulmuesi i Lyon dhe Real Madrid, i cili tani luan për Al Ittihad në Arabinë Saudite, ka lidhje me organizatën”famëkeqe” islamike Vëllazëria Myslimane.

Nuk u cenohet nderi

Komisioni i Kërkesave i Gjykatës së Republikës (KRD) “konsideron se ankesa e z. Benzema”, e marrë më 16 janar, “i referohet komenteve që nuk i atribuojnë atij asnjë fakt që mund të dëmtojë nderin apo konsideratën e tij”, sipas njoftimit për shtyp të Heitz.

“Ky vendim i Komisionit të Kërkesave, i përbërë nga tre magjistratë nga selia e Gjykatës së Kasacionit, dy Këshilltarë të Shtetit dhe dy këshilltarë të lartë nga Gjykata e Audituesve, nuk është objekt ankimimi”, thotë Heitz.

Gjykata e Drejtësisë së Republikës (GjDK) është i vetmi juridiksion i autorizuar për të ndjekur penalisht dhe gjykuar anëtarët e qeverisë për krime të kryera gjatë ushtrimit të funksioneve të tyre.

Mesazhi i Benzemas që shkaktoi konfliktin

Konflikti nisi në tetor kur Benzema postoi në rrjetin social një status.

Ditë më vonë Darmanin siguroi në kanalin televiziv Cnews se “Benzema ka lidhje, të gjithë e dinë, ka lidhje me Vëllazërinë Myslimane”.

Vëllazëria Myslimane është një organizatë islamike e lindur në Egjipt, ku konsiderohet terroriste , si dhe në Arabinë Saudite, ku tani luan Benzema.

Në denoncimin e tij, Benzema argumentoi se këto akuza ishin “të pasakta”, “me shumë mundësi të rreme, por gjithsesi të bëra me qëllim” dhe po “sulmonin” nderin dhe reputacionin e tij. Benzema ripohon se “asnjëherë nuk ka pasur as lidhjen më të vogël me organizatën e Vëllazërisë Myslimane, as njohuri për këdo që e ka pretenduar atë”.


Top Channel

You may also like